fallback

Рубини: Доходността по облигациите няма да скочи, когато Фед покачи лихвите

В момента не може да става дума за балон при акциите, макар че има раздуване, заяви популярният икономист

10:29 | 13.05.15 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Облигационните инвеститори не трябва да очакват ръст в доходността, когато Федералният резерв започне да повишава лихвените проценти, тъй като централната банка вече оповести какво ще направи, заяви днес икономистът Нуриел Рубини.

"Това няма да бъде значителна изненада. Тъй като икономиката се възстановява, а инфлацията се ускорява, то дългосрочните лихвени проценти постепенно ще се покачват", каза съоснователят и председател на Roubini Global Economics.

По думите на популярния икономист все още може да се наблюдава известна колебливост в краткосрочен план.

"В краткосрочен план липсата на ликвидност и на участници на пазара може да означава, че когато налице са известни изненади – икономически или други, тогава ще има значителна волатилност при доходността по облигациите в САЩ и Европа", изтъкна икономистът.

Говорейки за пазара на акции, Рубини заяви, че "със сигурност се раздува", макар че все още не може да става дума за балон.

Той отбеляза, че наред с други неща, съотношението цена-печалба е малко над исторически средното и някои сектори, като биотехнологиите и технологиите, изглеждат "смешни от гледна точка на това, което се случва в момента".

"Раздуването се задвижва от факта, че все още сме с нулеви ставки в САЩ и количествени улеснения в развитите икономики, като еврозоната и Япония", каза Рубини.

"Моето притеснение е, че реалната икономика се характеризира с ниска инфлация, все още нисък растеж и все още висока безработица, като след всичко това ликвидността ще повлияе на инфлацията на активите и в крайна сметка ще доведе до раздувания и финансови балони", изтъкна икономистът.

Председателят на Roubini Global Economics предупреди отново, че балон може да бъде формиран и на пазара на изкуство, който той счита, че трябва да се разглежда като отделен клас активи, като акциите и облигациите.

В понеделник вечерта картината на Пабло Пикасо "Жените от Алжир" се превърна в най-скъпото произведение на изкуството, продавано някога на търг. Включвайки таксите по търга, общата цена достигна 179,37 млн. долара. За последно картината бе продадена на търг през 1997 г. за 31,9 млн. долара.

"Това, което аз виждам е, че тези цени на активите, дори и на изкуството... са сигнал за това как много от цените на активите са твърде високи и днес", каза Рубини.

Той също така посочи, че в някои случаи изкуството е използвано и за изпиране на пари или укриване на данъци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:34 | 09.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още